Proč Týdeník Dotyk nechce svým čtenářům říkat pravdu?

Elektronický Týdeník Dotyk (25. března 2016) publikoval kritický článek o IT firmách, které dodávají své služby státním institucím. Šéfreportér Jiří Pšenička shromáždil několik historických článků o společnosti Tesco SW jako významném dodavateli Ministerstva pro místní rozvoj. Z nich udělal shrnující kompilát. Bohužel  se neobtěžoval si informace ověřit ani u společnosti Tesco SW, ani na MMR. Proto je výsledkem nepřesný text, který tvrdí zjevné lži. Když byla redakce na omyly upozorněna, reagovala prohlášením, že si za textem stojí.

Pšenička mj. napsal, že společnost Tesco SW dodala monitorovací systém za minulé rozpočtové období v rozporu se zákonem. To zcela prokazatelně není pravda. Smlouvy Tesco SW s MMR za toto období nikdy nebyly NKÚ nebo ÚOHS v nejmenším kritizovány, protože byly uzavřeny v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. Týdeník Dotyk se bránil tím, že „v zásadě totožným způsobem celou věc vyhodnotila i jiná periodika“ a odkázal na článek České pozice, který skutečně před dvěma lety tvrdil, že MMR uzavřelo smlouvu se společností Tesco SW v rozporu s tehdy platným zákonem. Jenže právě tuto nepravdivou větu Česká pozice po upozornění ze svého webu odstranila. Pšenička to ochoten udělat není, stejně jako nechce slyšet o dalších omylech. Zde najdete celý dopis redakci.

Přes všechna prohlášení o kvalitě novinářské práce, představuje Týdeník Dotyk jen další neprofesionální projekt, který pravděpodobně pracuje na zadání. Jak jinak si odpovědět na otázku, proč nechce svým čtenářům říkat pravdu.

Tomáš Jelínek, mluvčí Tesco SW